FSMVÜ | Toplum Araştırmaları ve Uygulama Merkezi
 
Anasayfa  |   İletişim  | EN
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | ''Toplumsal Cinsiyet'' Kavramını Konuşmak
''Toplumsal Cinsiyet'' Kavramını Konuşmak

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Toplum Araştırmaları ve Uygulama Merkezi olarak düzenlediğimiz, “Toplumsal Cinsiyet Kavramını Konuşmak” başlıklı çalıştayda “toplumsal cinsiyet” kavramına birbirinden farklı dikkatlerle, yakından bakmak istiyoruz.  

Özellikle bu sorular başta olmak üzere, pek çok soruya birlikte cevap arama niyetindeyiz:

- Kavramın aslı olan “gender”, yaratılışa aykırı bir cinsiyet yönelimine kılıf haline gelebilir mi? 

- Toplumsal cinsiyet kavramı kullanımının, Yaratılışa aykırı söylemleri bagajında taşıyabileceği düşüncesi varsa, o zaman, Yaratıcının emretmediği ve Peygamberin örneklemediği, kültür içinde bugüne taşınan fakat işlevsellik açısından tartışılabilecek, günün şartlarına göre değişebilecek cinsiyete ilişkin toplumsal roller için nasıl bir isimlendirme önerilmektedir? 

- Ülkede pek çok kadına değmeyi başaran sivil toplum kuruluşlarının, toplumsal cinsiyet kavramını oluşturan şartlara ilişkin gözlemleri nelerdir? 

- Sanatçıların toplumsal cinsiyetle karşılaşmaları nasıl olmuştur? Yazmak, çekmek, haber yapmak için yola çıkan kadınların karşısına çıkan kadına ilişkin eksiklikler, sıkıntılar, eşitsizlikler, onların sanatlarını, üretimlerini, çalışmalarını ne yönde, nasıl etkilemiştir? 

- Ülkedeki eğitim ve aile politikalarının toplumsal cinsiyet tartışmaları ile birlikte anıldığı başat konulara sakin, kimseyi suçlamadan, kişileri değil, fikirleri konuşarak, toplum dinamik ve reflekslerini anlamaya çalışarak bakmak mümkün değil midir?  

        Kontenjanın sınırlı olduğu bu çalıştayda alanda ve sahada konuya emek vermiş insanları bir araya getirerek, sorun ve çözüm önerilerini yüz yüze konuşmak, önceliğimiz.

LCV : tam@fsm.edu.tr

Etkinlik Türü : Diğer
Yer : Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
Tarih : 17 Nisan 2019
Saat : 09.00


Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi